st 6.3.2024 | Eva Šafranková

První bod pro Lvy! Mountfield po obratu zdolal Vítkovice 4:3

Uplynuly pouhé tři dny od doby, kdy na sebe tyto dva celky naposledy narazily, to však bylo ještě v základní části. Vítkovice i přes minimum střel otevřely skóre utkání, ale Mountfield na to rychle zareagoval. Poté domácí zradila nedisciplinovanost, za což byli opět potrestáni. I tak měli nadále herní převahu, kýženého vyrovnání se dočkali v prostřední části v oslabení a na začátku třetí třetiny odskočili během necelé minuty do dvougólového vedení. Ridera sice snížila, ale na víc se nezmohla. První bod tak po výsledku 4:3 zůstal pod Bílou věží.

V hradecké sestavě se neudály žádné změny, hráči tak nastoupili ve stejném složení jako při posledním utkání během základní části, které se odehrálo na ledě Vítkovic.

Úvodní třetina nabídla tři góly

Mountfield na nic nečekal a do prvního zápasu předkola vstoupil velmi aktivně. Krátce po vhazování vyrazil dopředu Jordann Perret, který to zkoušel na vzdálenější tyč, ale Lukáš Klimeš si poradil. Platilo to také v případě, kdy před ním vznikl závar a vítkovický gólman zasáhl i proti dorážce Aleše Jergla. Domácí byli nadále ti, kteří častěji pobývali v útočném pásmu, ovšem nedařilo se jim zakončit přesně mezi tři tyče.

Ve velké příležitosti se objevil Ralfs Freibergs, jenže přihrávku nezpracoval ideálně a jeho bekhendový pokus z pravé strany letěl těsně nad bránu. Naopak Ridera měla střel jako šafránu a když už se dostala do útočné třetiny, dlouho v ní nezůstala. To jí však tolik vadit nemuselo, protože udeřila v přesilovce. Yohann Auvitu vypálil a do jeho rány sáhl nešťastně hradecký Radek Pilař, puk tak skončil v horním rohu Paříkovy klece – 0:1.

Východočeši se nenechali zaskočit a o dvě minuty později bylo srovnáno. Oliver Okuliar sice ještě neuspěl, ale důrazný Kevin Klíma zamířil mezi Klimešovy betony. Poté byli Lvi dvakrát po sobě vyloučeni, což Ostravané znovu trestali. Střelec prvního gólu hostů vybídl Rihardse Bukartse, jenž se trefil do vrchních pater Paříkovy brány – 1:2. V závěru prvního dějství musel Hradec opět do čtyř, situaci však ustál. Před sirénou se ještě strhla potyčka, po které šel pykat jeden hráč z každého týmu.

Hradec v oslabení srovnal krok

Trvalo čtrnáct vteřin než naskočil domácí hokejista z trestné lavice zpět na ledovou plochu a Mountfield pak díky své aktivitě vybojoval první početní výhodu v duelu. Skórovat v ní ale nedokázal, i když si pár slibných palebných pozic vytvořil. Kromě toho musel čelit vítkovickému přečíslení, které zakončoval ex-hradecký Rastislav Dej, avšak jen do betonu Lukáše Paříka. Slezané měli k dispozici přesilovku, ve které byl k vidění další gól. O ten se ovšem ve 28. minutě postaral bránící celek.

Výbornou práci odvedl Tomáš Pavelka, jenž se na obranné modré ujal kotouče a mířil si to sám na Lukáše Klimeše. Druhý nejproduktivnější obránce Východočechů naznačil ránu golfákem, tím oklamal brankáře, a to mu stačilo na zasunutí puku do prázdné klece – 2:2. Tresty byly udělovány i na straně Ridery, čehož mohli Hradečtí využít. Sílící tlak ukončila tutovka Evana Jaspera, na kterou ale Klimeš zareagoval svojí lapačkou.

Svěřenci Tomáše Martince určovali tempo hry, hostující strážce svatyně, jenž po základní části patřil s 93% úspěšností k extraligové špičce, se tak musel mít stále na pozoru. Aleš Jergl posunul na Jordanna Perreta, ten však pálil mimo. Mnohem větší šanci měl na hokejce Patrik Miškář, jenže jeho střela skončila přímo v náruči Klimeše. Vedení zpátky si málem vzali Vítkovičtí, i přes clonu Pařík sklapl betony včas a rána Petra Fridricha nenašla správný cíl.

Ridera na dvougólové manko zareagovala jen jednou trefou

Mountfield měl možnost si zahrát početní výhodu stejně jako na začátku předchozí dvacetiminutovky, ale ani tentokrát se mu nevydařila podle představ. Toho příliš mrzet nemuselo, protože v těch následujících se už prosadil. Nejprve se kotouč příhodně odrazil k Jordannovi Perretovi, na jehož pokus byl Klimeš krátký – 3:2. Za okamžik Lvi odskočili do dvoubrankového vedení, když Christophe Lalancette z pravého kruhu nekompromisní ranou překonal gólmana Ridery.

Rozhodčí se opravdu nenudili, protože na trestnou lavici posílali jednoho hráče za druhým. Dvakrát po sobě mohli hokejisté z východu republiky s vývojem utkání něco udělat, což se nakonec stalo. Nejdříve střela Petera Kriegera letěla těsně kolem levé tyčky, následující svižný projektil Stuarta Thomase Percyho byl úspěšný. Hosté tak skórovali potřetí v přesilové hře a snížili na 3:4 šest minut před koncem.

Ani tento duel se neobešel bez šarvátky, ve které se ocitli Kevin Klíma a Marek Kalus. Oba tak obdrželi dvě minuty. Východočeši si pořád těsný náskok drželi, avšak zkomplikovali si to vyloučením. Slezané chtěli zvýšit svoji šanci na gól, a proto odvolali Klimeše na střídačku a hráli v šesti proti čtyřem. Jejich pokusy ale pokaždé lapil Lukáš Pařík. Hradec si mohl definitivně pojistit výhru, jenže Radovan Pavlík z ostrého úhlu netrefil zařízení. Nakonec to nebylo rozhodující, protože Lvi si vedení 4:3 pohlídali a mohli slavit první bod.